Щорічний звіт директора КЗ «Царичанський Будинок дитячої та юнацької творчості»
за 2022-2023 навчальний рік
Як директор закладу позашкільної освіти у своїй діяльності протягом звітного періоду керувалася Законами України »Про освіту», «Про позашкільну освіту», Статутом КЗ «ЦБДЮТ», правилами внутрішнього трудового розпорядку для працівників КЗ «ЦБДЮТ», посадовими обов»язками директора, працівників КЗ «ЦБДЮТ», річним планом роботи, Стратегією розвитку КЗ «ЦБДЮТ» на 2019-2023 роки, внутрішньою системою забезпечення якості освіти у КЗ «ЦБДЮТ», колективним договором між адміністрацією та профспілковим комітетом КЗ «ЦБДЮТ».
Загальна інформація про КЗ «ЦБДЮТ»
КЗ «Царичанський Будинок дитячої та юнацької творчості» є комунальним закладом позашкільної освіти Царичанської селищної ради. Є юридичною особою. Фінансування здійснює відділ освіти виконкому Царичанської селищної ради.
Місце знаходження КЗ «ЦБДЮТ» - смт. Царичанка, вулиця Б.Олійника,9.
Площа приміщення складає 1088 м2.
Приміщення пристосоване під вимоги позашкільної освіти з 1996 року. Будівля КЗ «ЦБДЮТ» та внутрішні приміщення мають задовільний зовнішній вигляд. Опалення приміщення централізоване. Приміщення підключене до мережі Інтернет. Територія закладу озеленена кущами та деревами. Під»їзд до будівля та паркан частково відремонтовані.
Організація освітнього процесу
Навчальний рік у КЗ «ЦБДЮТ» розпочинається 1 вересня, закінчується 31 травня. Мова навчання – українська.
Із введенням воєнного стану в Україні навчально-виховний процес в КЗ «ЦБДЮТ» був призупинений, звільнення керівників гуртків-сумісників привело зо зміни мережі гуртків.
З 13 листопада 2022 року освітній процес у КЗ «ЦБДЮТ» здійснювався відповідно до індивідуальних можливостей, інтересів, нахилів та здібностей вихованців, з використанням різних організаційних форм роботи.
Результати гендерного аналізу вихованців гуртків КЗ «Царичанський Будинок дитячої та юнацької творчості», що відвідували заклад, виглядає так:
- всього гуртківців – 360
- із них дівчаток – 252.
Розклад занять гуртків складено з урахуванням розподілу вільного часу учнів з урахуванням вікових особливостей дітей, належного забезпечення санітарно-гігієнічних норм та безпеки життєдіяльності.
Гуртків 24
Гуртківців
360
ДЕКОРАТИВНО-ВЖИТКОВЕ МИСТЕЦТВО,
ХУДОЖНЯ ТВОРЧІСТЬ: 16
Дивосвіт кераміки 4 60
Студія сучасного дизайну. Штучні квіти 4 60
Народна вишивка 2 30
Килимарство 2 30
Петриківська витинанка 3 45
Петриківський розпис 1 15
СПОРТИВНІ ГУРТКИ 4
Туристсько-краєзнавчий 4 60
ТЕХНІЧНА ТВОРЧІСТЬ 4
Фотогурток «Світ через об»єктив» 4 60
КЗ «Царичанський Будинок дитячої та юнацької творчості» Царичанської селищної ради – комплексний заклад позашкільної освіти, в якому до 24 лютого 2022 року працювало 30 гуртків, в них 450 вихованців: декоративно-ужиткового напряму, спортивного напряму та науково-технічного. Три рази на тиждень здійснювався підвіз гуртківців – учнів ліцеїв нашої громади: Прядівського, Бабайківського, Преображенського, Лисківської філії.
Гуртки (туристсько-краєзнавчий, вишивка) функціонували на базі Царичанської філії I-II ступенів. Свої творчі здібності діти розвивали у творчих об’єднаннях: «Петриківська витинанка», «Петриківський розпис», «Вокальний», «Студія сучасного дизайну», «Народні ремесла», «Народна вишивка. Килимарство», «Дивосвіт кераміки», юні туристи-краєзнавці, «Світ через об’єктив», «Шаховий», «Авіамодельний». З введенням воєнного стану в Україні навчально-виховний процес в закладі позашкільної освіти був призупинений, керівники гуртків-сумісники були звільнені. Мережа гуртків складала 24, в них 360 вихованців.
Нові реалії породжують нові виклики і ми, педагоги-позашкільники гідно прийняли їх, продовжуючи надавати освітні послуги дітям, вселяючи віру на краще.
З 11 березня 2022 року педагогічний колектив приєднався до патріотичного волонтерського центру «Жіночий батальйон Приорілля», що діє на базі нашого Будинку дитячої та юнацької творчості. Щоденно плетемо маскувальні сітки, шиємо постільну білизну, подушки, заготовляємо обереги для воїнів-захисників.
Незважаючи на простій педагогам КЗ «ЦБДЮТ» вдалося організувати якісне навчання з використанням цифрових технологій, надихати й мотивувати гуртківців. Керівники гуртків закладу поєднували роботу в асинхронному і синхронному режимі, пропонували вихованцям майстер-класи, віртуальні подорожі, мультимедійні презентації, докладали усіх зусиль для організації різноманітних активностей для дітей та їх родин, підтримували зворотній зв'язок з учасниками освітнього процесу. Свою діяльність висвітлювали в електронних мережах (Вайбер, Facebook), а також на сайті закладу. Адже під час війни заклад позашкільної освіти є осередком, який дає змогу дітям отримувати психологічну підтримку, емоційний стан, спілкування, переключення уваги, відволікання від новин, впевненість, відчуття приналежності до спільноти.
Залежно від безпекової ситуації освітній процес у КЗ «ЦБДЮТ» здійснювався дистанційно та за змішаною формою навчання. Педагогічним колективом створені належні умови для адаптації вихованців у нашому ПЗО. Педагоги спрямували виховний процес на найвищі морально-духовні та потенційні можливості виховання, створили умови для досягнення життєвого успіху особистості, систематично та послідовно проводять роботу щодо підготовки вихованців до творчих конкурсів, виставок, турнірів різних рівнів. Наші вихованців мали такі результати у цьому навчальному році:
СТУДІЯ СУЧАСНОГО ДИЗАЙНУ:
- 3 Грамоти Всеукраїнської онлайн виставки-конкурсу «Талановиті! Наполегливі!Успішні!»
- Дипломи за 1 та 2-е місце Всеукраїнського конкурсу «Стріли Амура»
- Диплом Лауреата Міжнародного багатожанрового фестивалю-конкурсу «Про всьому світу коляда гомонить»
- Двоє вихованців гуртка лауреати Міжнародного дитячого онлайн фестивалю «Любов врятує Всесвіт»
ГУРТОК «Народна вишивка. Килимарство»:
- Два перших місця у номінації «Вишивка» Канадсько-український фестиваль дитячої та юнацької творчості «Торонто-2023»
- 2 дипломи переможців Міжнародного фестивалю-конкурсу мистецтв «Лютий фест»
- Руденко Катерина – вихованка гуртка «Килимарство» - Диплом лауреата 1-ї премії Міжнародного фестивалю «Ukrain Gold Star»
- Манжелій Валерія – лауреат 1 премії Міжнародного фестивалю-конкурсу «Ти – майбутнє України» - вишивка
ТУРИСТСЬКО-КРАЄЗНАВЧИЙ ГУРТОК:
- Перемога у обласному онлайн конкурсі у формі вікторини «Алея патріотів. Дерева життя відомих українців»
- Перемога у обласному веб-квесті «Тарас Шевченко – голос українського народу»
- Перемога у обласному конкурсі «Українці про мову яскраву, дзвінку і чудову»
ГУРТОК «ПЕТРИКІВСЬКИЙ РОЗПИС. ПЕТРИКІВСЬКА ВИТИНАНКА»:
- Кримова Настя - 1-е місце у онлайн конкурсі «Жінок оспівую красу»
- 4 дипломи 1-го та 2-го ступеня Міжнародного багатожанрового дитячого онлайн фестивалю-конкурсу «Мій пухнастий друг»
ФОТОГУРТОК «СВІТ ЧЕРЕЗ об»єктив»:
- Участь у обласному «Фотоспалах-челенджі «Пливе кача, небо плаче».
Юні майстри брали участь у Всеукраїнському конкурсі витинанки та обласного туру Всеукраїнської виставки-конкурсу «Знай і люби свій край».
Творчу дитину виховує творчий вчитель: Дистанційна форма навчання внесла корективи в самоосвітню роботу педагогів; ринок пропозицій в підвищенні фахової майстерності педагогів онлайн збільшився в рази. Педагоги підвищують фаховий рівень, використовуючи мережеві методичні заходи.
Курси підвищення кваліфікації при КЗВО «Дніпровська академія неперервної освіти» пройшли:
-Керівник гуртка «Світ через об»єктив» Левченко М.В.
- керівник туристсько-краєзнавчого гуртка Гладуш В.В.
- Три керівники гуртків здобувають вищу освіту заочно у Полтавському національному університеті ім. В.Г. Короленка.
У КЗ «ЦБДЮТ» створюються умови для впровадження оригінальних форм, методів, прийомів, засобів навчання та виховання, нових освітніх систем або інтеграції традиційних форм, методів, прийомів і засобів. Вивчення, узагальнення і поширення передового педагогічного досвіду є важливою складовою методичної роботи у закладі.
Царичанський Будинок дитячої та юнацької творчості:
Модератор обласного онлайн семінару «Інноваційна вихована система в закладі освіти, як важливий фактор забезпечення якості позашкільної освіти»
Дипломант обласної методичної виставки-конкурсу «Професійний розвиток педагога. Новітні методи викладання»
Учасник Обласної виставки-конкурсу методичних розробок педагогічних працівників комплексних та художньо-естетичних закладів освіти.
Педагогічні працівники є постійними учасниками Всеукраїнських онлайн нарад, що проводяться Міністерством освіти і науки України «Позашкільна освіта у воєнний та повоєнний час».
Відповідно до вимог Закону України «Про освіти», Закону України «Про позашкільну освіту» і методичних рекомендацій Державної служби якості освіти України у КЗ «ЦБДЮТ» розроблено Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти. Внутрішня система розроблена як інструмент управління якістю освіти в закладі позашкільної освіти, кожен із її компонентів визначений із урахуванням його впливу на якість діяльності закладу, визначаючи різні напрями, забезпечуючи його ефективну роботу та сталий розвиток. Я, як директор закладу, закінчила обласні курси експертів інституційного аудиту та увійшла до складу групи експертів закладів позашкільної освіти. В рамках «Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти» працюємо над створенням безпечного освітнього середовище. Ще влітку спільними зусиллями із колегами ФСК «Мир» впорядкували захисну споруду.
Програма проти булінгу, профілактики правопорушень серед учнівської молоді є складовою річного плану роботи КЗ «ЦБДЮТ». Керівники гуртків активно співпрацюють з батьками через вайбер-групи, індивідуальні консультації та бесіди, оперативно реагують на будь-які прояви булінгу чи дискримінації.
В умовах сьогодення зростає роль національно-патріотичного виховання школярів. Елементом багатогранної системи виховання та розвитку національно-патріотичних та громадянських почуттів у підростаючого покоління в КЗ «ЦБДЮТ» є низка заходів, кожен з яких вносить свій вклад у формування дитячої особистості.
Співпрацюючи з Дніпровською академією неперервної освіти, обласними закладами позашкільної освіти: Дитячо-юнацьким кіноцентром «Веснянка», Центром позашкільної освіти ДОР вихованці КЗ «ЦБДЮТ» - учасники багатьох заходів, спрямованих на реалізацію патріотичного виховання. Популярними в роботі творчих об’єднань формами національно-патріотичного виховання є: флеш-моби, ігри-квести, круглі столи «Тиждень історії», фоточеленджі, туристсько-краєзнавчі просвітницькі акції. Чекаємо на прийняття обласної програми національно-патріотичного виховання, яку ананонсував голова ДОДА Сергій Лисак; наш заклад планує стати центром національно-патріотичного виховання серед школярі громади.
БДЮТ – координатор навчання учнів ліцеїв Царичанської громади у Дніпропетровському відділенні МАН. Головна мета МАН – організація системи пошуку, розвитку і підтримки здібностей і обдарувань учнівської молоді через їх участь в науково-дослідницькій діяльності в різних галузях знань.
До карантинів та до початку повномасштабної війни БДЮТ був центром організаційно-масової роботи, організатором змістовного дозвілля дітей всіх шкіл громади, регіональних конкурсів, фестивалів, виставок, концертів. Сьогодні позашкілля стало тим острівком миру, де дитина може відволікатися від страшного повсякдення війни. Тісно співпрацюючи з КЗК «Публічна бібліотека», «Комплексним музеєм історії», «Центром культури та дозвілля», Царичанським ліцеєм, Царичанською дитячою мистецькою школою до Дня захисту дітей провели майстер-класи для дітей внутрішньо-переміщених осіб;
- Зимові розваги для дітей старостинських округів
- Виховний захід «Молодь і субкультура – данина моді чи залежність»
- Квест-гра «Веселкове розмаїття»
- Захід «Великодній кролик»
- Активна участь у ярмарках.
Керівник творчого обєднання «Петриківський розпис. Петриківська витинанка» Колодяжна Л.Л. зі своїми вихованцями практикує інтегровані заняття у приміщенні КЗК «Публічна бібліотека». Цей досвід плануємо впроваджувати і далі. По причині відсутності дітей із ліцеїв Царичанської громади, практикували виїзні зустрічі в старостинських округах.
Збереження та зміцнення здоров’я працівників та вихованців закладу
Адміністрація Будинку дитячої та юнацької творчості у відповідності до нормативно-правових актів створює належні умови щодо організації медичного обслуговування, профілактики захворювань, пропаганди здорового способу життя серед працівників закладу та гуртківців. Медичне обслуговування в закладі позашкільної освіти включає: проведення обов’язкових медичних профілактичних оглядів, здійснення профілактичних та оздоровчих заходів в ході організації освітнього процесу, надання невідкладної медичної допомоги, організацію госпіталізації учнів за наявності показань та інформування батьків або осіб, які їх замінюють.
З огляду на визначені завдання, працівники КЗ «ЦБДЮТ» щорічно перед початком навчального року обов’язково проходять медичний огляд. За результатами перевірки санітарно-епідеміологічної служби охоплення працівників закладу медичними оглядами становить 100%. Дане питання розглядається на нарадах при директорові, здійснюється контроль за станом ведення санітарних книжок (єдиного зразка), які зберігаються у закладі у спеціально відведеному місці.
З початком карантину систематично проводилися навчання працівників комунального закладу «Царичанський Будинок дитячої та юнацької творчості» щодо одягання, використання, зняття засобів індивідуального захисту, їх утилізації. Під час роботи користуються захисними масками. Усі працівники вакциновані, що підтверджується сертифікатами.
У нових умовах роботи значна увага приділяється санітарно-гігієнічному стану приміщень. Відповідно у закладі суворо дотримуються основних правил гігієни праці: приміщення гурткових кімнат провітрюються за допомогою кватирок; час перерв проводиться вологе прибирання; на заняттях заборонено користуватись шкідливими речовинами (кислотами, лугами тощо); при вході в заклад стоїть антибактеріальний засіб для обробки рук; після роботи учні обов’язково миють руки.
Важливе місце у освітньому процесі КЗ «ЦБДЮТ» займають профілактичні бесіди керівників гуртків про здоровий спосіб життя, шкідливість тютюнопаління, вживання алкоголю та наркотиків тощо. Слід зазначити, що керівники гуртків власним прикладом впливають на свідомість вихованців, спонукаючи їх до активного способу життя, фізичного та духовного самовдосконалення.
Проводилисяся походи вихідного дня, силами керівника туристсько-краєзнавчого гуртка Гладуша В.В. на подвір»ї закладу обладнана локація для занять спортом, бо основне завдання педагогічного колективу – забезпечити дітям задоволення, радість від фізичних вправ, оздоровлення дітей шляхом збільшення рухової активності.
Стан охорони праці та безпеки життєдіяльності
Охорона праці у КЗ «ЦБДЮТ» реалізується відповідно до чинного законодавства (КЗпП, Закон України «Про охорону праці», Закон України «Про охорону здоров’я» тощо). Основними принципами в галузі охорони праці є пріоритет життя і здоров’я співробітників, комплексне вирішення проблем поліпшення безпеки, гігієни праці, організація роз’яснювальної роботи серед працівників в даному напрямку.
Дирекцією закладу завчасно на початку навчального року видається ряд організаційних наказів відповідного напрямку: « Про забезпечення стабільного і безпечного функціонування комунального закладу «Царичанський будинок дитячої та юнацької творчості» Царичанської селищної ради в осінньо-зимовий період 2022/2023 року», « Про організацію безпечного освітнього процесу у КЗЦ Царичанський Будинок дитячої та юнацької творчості» Царичанської селищної ради у 2022-2023 навчальному році і в період карантину», «Про вдосконалення заходів безпеки у комунальному закладі «Царичанський Будинок дитячої та юнацької творчості» Царичанської селищної ради», «Про організацію роботи з протипожежної безпеки у КЗ «Царичанський Будинок дитячої та юнацької творчості» у 2022-2023 н.р.».
Питання охорони праці завжди знаходиться у полі зору керівництва закладу, вивчається, аналізується стан охорони праці у ЗПО на нараді при директору.
Проте, у КЗ «ЦБДЮТ» був наявний смертельний випадок на виробництві сторожа Анатолія Шмалія, причина смерті - серцево-судинна недостатність. Розслідування цього нещасного випадку проводилося комісією Держпраці. За результатами роботи комісії встановлено, що порушення правил техніки безпеки та охорони праці в КЗ «Царичанський Будинок дитячої та юнацької творчості» не було.
В даний час на базі КЗ «ЦБДЮТ» працює цифровий освітній центр. Створення цього центру відбулося в рамках проекту «Інклюзивний доступ до безперешкодного навчання дівчат та хлопців». Цифровий освітній центр – це крок в майбутнє, можливість для саморозвитку та самореалізації підростаючого покоління.
Основними завданнями у 2023-2024 навчальному році залишаються безперервність і наступність освітньо-виховної роботи, спрямування педагогічних і методичних інновацій на забезпечення умов для виявлення, розвитку творчих здібностей дітей та учнівської молоді в процесі пізнавально-творчої діяльності та виховного процесу, який ґрунтується на загальнолюдських цінностях.
Враховуючи специфіку побудови освітньої діяльності закладу (варіативність, різнорівневість, добровільність, безбар»єрність) педагогічний колектив КЗ «ЦБДЮТ» працюватиме над вирішенням наступних завдань:
- Створення безпечного освітнього середовища;
- Модернізація освітньої діяльності закладу відповідно до запитів суспільства на основі сучасних підходів;
- Організація освітнього процесу з використанням дистанційних технологій та способів онлайн взаємодії педагогів, дітей, учнівської молоді, батьків;
- Забезпечення рівного доступу до якісної освіти;
- Підвищення рівня професійної компетентності педагогів;
- Розширенню спектру сучасних освітніх послуг з урахуванням потреб інтересів дітей територіальної громади;
- Підвищення якості освіти шляхом оновлення змісту, форм і методів навчання та виховання; впровадження компетентнісного підходу, удосконалення навчальних програм; зміцнення матеріально-технічної бази;
- Формування у здобувачів освіти компетентностей, що знадобляться їм у сучасному світі: володіння інформаційними технологіями, вміння критично мислити, співпрацювати з іншими, навчатися впродовж життя, бути патріотами своєї країни;
- Охоплення гуртковою роботою дітей соціально-незахищених категорій та підлітків з девіантною поведінкою;
- Використання сучасних засобів комунікації для розвитку партнерства із бізнес структурами, громадськими та міжнародними організаціями з питань позашкільної освіти;
- Оновлення змісту роботи КЗ «ЦБДЮТ» шляхом впровадження сучасних форм і методів роботи;
- Упровадження STEM-освіти.